Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva arkitekturverksamhet, företrädesvis inom fastighetsbranschen, bedriva inredning och design i anslutning därtill samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 65 986 | 64 703 | 65 556 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 173 | 14 484 | 16 296 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 462 | 14 925 | 16 541 |
| Årets resultat (tkr) | 12 189 | 11 760 | 13 057 |
| Summa tillgångar (tkr) | 39 171 | 46 760 | 46 804 |
| Antal anställda | 34 | 30 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 65 986 | 64 703 | 65 556 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 173 | 14 484 | 16 296 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 462 | 14 925 | 16 541 |
| Årets resultat (tkr) | 12 189 | 11 760 | 13 057 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 329 | 4 171 | 5 218 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 31 842 | 42 589 | 41 586 |
| Tillgångar (tkr) | 39 171 | 46 760 | 46 804 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 29 729 | 34 541 | 30 781 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 26 | 10 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 416 | 12 210 | 16 023 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 39 171 | 46 760 | 46 804 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 13 500 | 12 000 | 8 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 34 | 30 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 941 | 2 157 | 2 115 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 23.0% | 22.4% | 24.9% |
| Soliditet | 75.9% | 73.9% | 65.8% |
| Kassalikviditet | 338.2% | 348.8% | 259.5% |
Studio Stockholm Arkitektur AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Studio Stockholm Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva arkitekturverksamhet, företrädesvis inom fastighetsbranschen, bedriva inredning och design i anslutning därtill samt därmed förenlig verksamhet.